Mark Kramer (voorzitter van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen) en Carmen van Vilsteren (voorzitter van het Topteam Life Sciences & Health) bepleiten in NRC XTR van vrijdag 7 februari 2025 dat Nederland een krachtig industriebeleid voor medische innovaties nodig heeft. Komt dat er niet, dan dreigt Nederland achterop te raken.
Die sterke positie heeft Nederland te danken aan een fijnmazig netwerk van start- en scale-ups, (internationale) farma- en biotechbedrijven, onderzoeksinstellingen en universiteiten. Verspreid over Nederland wordt er aan innovatief onderzoek en ontwikkeling gewerkt. ‘Nederland wordt daardoor internationaal gezien als toegangspoort voor de rest van Europa’, legt Van Vilsteren uit.
Kramer licht dit verder toe: ‘Er komen steeds meer gepersonaliseerde geneesmiddelen aan zoals celtherapie. Drie bedrijven hebben besloten om de productie van CAR T-celtherapie voor Europese patiënten geheel of gedeeltelijk in Nederland te laten plaatsvinden. Dat laat zien dat we veel te bieden hebben, zoals goede logistieke mogelijkheden en betrouwbare faciliteiten. Door goed samen te werken, bestaand geld beter in te zetten en de financiële steun van private partijen kunnen we onze hoge innovatiestandaard en het ecosysteem behouden. Want de kracht van de Nederlandse biotech- en farmaceutische wereld is dat er wordt gewerkt vanuit dat ene ecosysteem.’
De brede ervaring en netwerken van Kramer en Van Vilsteren komen goed van pas bij het aanpakken van de druk op het huidige beoordelings- en toelatingssysteem voor innovatieve geneesmiddelen, de zogenoemde ‘sluis’. Kramer pleit voor een vereenvoudiging van dit proces om de onzekerheid bij alle betrokken partijen te verminderen: ‘De spelregels moeten helder zijn en niet veranderen tijdens de wedstrijd. Als we dit samen bereiken, kunnen nieuwe geneesmiddelen en behandelingen sneller bij Nederlandse patiënten komen.’